Grupa wsparcia dla rodzin

GRUPA WSPARCIA DLA RODZICÓW I BLISKICH
osób uzależnionych od środków psychoaktywnych.
środa godz. 17.00  do wyczerpania tematu (20.00-21.30)

                Życie w rodzinie z osobą uzależnioną stanowi ogromny stres dla każdego jej członka zwłaszcza dla rodziców. To od nich zależy decyzja o sposobie postępowania ze swoim uzależnionym dzieckiem. Miłość rodzicielska z jednej strony i chęć pomocy dziecku z drugiej, stoją w opozycji do siebie. Rodzice uwikłani w ten konflikt, stają się bezradni w postępowaniu wobec swojego dziecka.
Postępujące samozniszczenie ich dziecka, nasila stan cierpienia i osamotnienia, prowadząc do stopniowej dezorganizacji całego życia rodzinnego. Rodzina wymaga w tej sytuacji natychmiastowej pomocy osób zajmujących się profesjonalnie pomocą. Oddziaływania terapeutyczne mają znaczący wpływ na zmianę funkcjonowania rodziny, na zmianę w zakresie relacji, postaw rodzicielskich, wobec osób uzależnionych.
Członkowie rodziny (bliżsi, dalsi), podejmują zachowania o charakterze współuzależnieniowym, wobec tego powinni trafić na GRUPĘ WSPARCIA DLA RODZIN osób uzależnionych od środków psychoaktywnych. W ten sposób uczą się, we właściwy sposób motywować dziecko do leczenia i stawiać granice jego chorym zachowaniom. Ten rodzaj pracy z rodzinami osób uzależnionych rozpoczął się w Polsce około 1986 r., w tym też roku powołano Towarzystwo „Powrót z U”. W chwili obecnej placówki Towarzystwa prowadzą ożywioną działalność w ramach której, organizują otwarte spotkania dla rodziców, członków rodzin i przyjaciół dzieci uzależnionych. W spotkaniach bierze udział od kilku do kilkunastu osób, a prowadzone są przez kompetentnych i doświadczonych terapeutów.

Na Grupie wsparcia dzielimy się wieloletnim doświadczeniem pracy z rodzinami i osobami uzależnionymi, zdając sobie jednocześnie sprawę z rangi i skali problemu, który dotyka każde środowisko, zarówno w dużych jak i mniejszych miejscowościach.

ZASADĄ GRUP WSPARCIA JEST ANONIMOWOŚĆ

Przebywający na nich rodzice nie muszą ujawniać swoich personaliów. Na uczestnictwo w grupie mogą przeznaczyć dowolną ilość czasu i przychodzić na spotkania wtedy, gdy będą czuli taką potrzebę. Dynamika pracy w grupie, wyznaczana jest doświadczeniami poszczególnych uczestników. Szczególną uwagę zwraca się na osoby nowo przybyłe oraz te, które znajdują się w chwili obecnej w trudnej sytuacji.
Edukacja ma charakter żywej wymiany doświadczeń i informacji, dzięki czemu rodzice mogą kształtować bardziej racjonalne postawy wobec odurzających się bliskich i umiejętnie je motywować do leczenia. Grupa odbarcza emocjonalnie Rodzica, który przybył na spotkanie z poczuciem osobistego dramatu, tragedii i uczuciem bezradności. Doświadcza, że w podobnej sytuacji znajduje się wiele innych osób, które, pomimo trudnego położenia podejmują sensowne działania. W związku z tym pojawia się nadzieja na wyzdrowienie dziecka oraz na osobisty powrót do równowagi emocjonalnej. Zanika poczucie osamotnienia.

GRUPY WSPARCIA ISTNIEJĄ PO TO, ABY ROZWIĄZYWAĆ WSPÓLNE PROBLEMY POPRZEZ DZIELENIE SIĘ SWOJĄ SIŁĄ –NADZIEJĄ –DOŚWIADCZENIAMI.